Księżyc | Patricia Hegarty, il. Britta Teckentrup

"Gdy w świecie snu zanurzasz się nocą,
księżyc oświetla nas słońca mocą."

Przepiękna nocna opowieść. Mroczna, nastrojowa, niezwykle żywa od poruszeń zwierząt. Tajemnicza i zachwycająca. Można w nią włożyć ciekawe dziecięce paluszki. Można przypatrywać się płochliwym czarnym oczkom wpatrzonym w jeden jasny punkt na niebie. Księżyc, bo to wszystko o nim. Zmierzyć jego wielkość na tle nocnego nieba w różnych zakątkach świata. Czasem jest cienki jak nieśmiały uśmiech, gruby jak rogal. Czasem świeci ogromny, jak słońce, a czasem wcale go nie widać. Pod nim chowają się papugi i zające. Tulą do siebie pingwiny. W jego rytmie tańczą ciemne fale mórz.

Niezwykle bogaty ilustracyjnie, dość ubogi treściowo, ale niesamowity Księżyc, to dzieło niemieckiej ilustratorki Britty Teckentrup oraz autorki Patricii Hegarty. Rymowany tekst powinien spodobać się dzieciom, ilustracje zdecydowanie ujmą niejednego dorosłego! Niepokojąca atmosfera nocy, wędrówka księżyca po kuli ziemskiej, nocne zwyczaje zwierząt. Niezwykły efekt robi też "wycięty" księżyc, a cały picturebook ma w sobie coś, co sprawia, że chciałoby się go oglądać nieustannie. 
***
Hegarty Patricia, Księżyc, il. Britta Teckentrup, tłum. Agata Byra, Grupa Wydawnicza Foksal (Wyd. Wilga), Warszawa 2019, s. 32.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze