Nieznajomi | C.L. Taylor w audio

" Uciekasz.
Nie, wcale nie. myśli. Ale ucieknę,
kiedy tylko wrócę."


Czyżbym znalazła kolejną ulubioną lektorkę audiobooków? Anna Szawiel znakomicie przeczytała i zinterpretowała psychologiczny thriller C.L. Taylor. Do tej pory nie miałam okazji czytać żadnej książki tej autorki, choć ich okładki wielokrotnie rzucały mi się w oczy (i wyszło, że nie tylko to... Teraz zaśniesz nawet mam na półce!). I jak zwykle przy audiobookach, muszę podkreślić, że nie mam pojęcia, jak autorka wypada na papierze, a to, co za chwilę opiszę, jest reakcją wyłącznie na wersję słuchaną, ale także na fabułę oraz opisy postaci. Na mój odbiór wpływa pewnie także fakt, że uwielbiam thrillery w audio (tu dowód). Już nawet nie próbuję się oszukiwać, że słuchanie książek z innego gatunku przychodzi mi równie lekko i przyjemnie. Nieznajomi podobali mi się i ze względu na thrillerowy klimat, napiętą atmosferę, wielość wątków, wśród których wcale się nie zagubiłam były tak charakterystyczne oraz ciekawe, jak i na intrygujących bohaterów.

Alice poznaje przez internet interesującego mężczyznę i postanawia spotkać się z nim w przerwie w pracy. Jest kierowniczką sklepu odzieżowego w jednej z galerii handlowych w Bristolu. W tej samej galerii pracuje ochroniarz Gareth. Po pracy opiekuje się swoją starszą matką. Ursula dostarcza przesyłki do domów klientów i ma pewien zły nawyk, przez który wpada w coraz to większe kłopoty. Na dodatek w okolicy w tajemniczych okolicznościach giną mężczyźni...

Nic nie wskazuje na to, by bohaterów (a jest ich jeszcze więcej) mogłoby coś połączyć, jednak czekamy na ten zwrot fabuły, na moment, w którym nieznajomi (być może) dowiedzą się o swoim istnieniu. Chociaż mi całkiem przyjemnie słuchało się o ich osobnych perypetiach, problemach, w które się wikłają, poznając ich coraz lepiej i czasem coraz szerzej otwierając oczy ze zdumienia. Już nawet na końcu nie potrzebowałam jakiegoś specjalnego rozwiązania, chociaż ciekawiły mnie postaci Edwarda i Simona. Zdałam sobie również sprawę, że zżyłam się z nimi wszystkimi i miałam nadzieję na szczęśliwe zakończenie. To chyba pierwszy taki przypadek w tego rodzaju książce, kiedy los bohaterów naprawdę mnie poruszył. Czy jednak Nieznajomi to naprawdę dobry thriller? Myślę, że można go postawić na równi z powieściami B.A. Paris, albo Rachel Abbott, a ja osobiście lubię obie te autorki.

***
Taylor C.L., Nieznajomi, tłum. Anna Esden-Tempska, czyta Anna Szawiel,
Wydawnictwo Albatros, premiera 2021, 9 godz., 41 min.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze