Świat należy do ciebie | Barry Falls

"Świat jest pełen cudnych rzeczy:
śpiewu ptaków, tostów z dżemem,
kotów, jabłek, gór, okrętów
i deserów z pysznym kremem,
kwiatów, jezior i motyli,
rock and rolla,
kołysanek..."

O marzeniach, szukaniu własnej drogi, o motywacji i o miłości. O pięknie świata, ale również o życiowych porażkach, których nie można ominąć. Niesamowity picturebook Barry'ego Fallsa w dynamiczny i barwny sposób udowadnia dziecku, że... może wszystko, a w dążeniu do realizacji marzeń, to rodzic jest jego największym dopingującym. Pokazuje mu świat, doradza, wspiera je ("Rób to, co cię uszczęśliwia"), wierzy w jego nieograniczone możliwości ("Gdy zapragniesz, to obejmiesz jakieś ważne stanowisko..."), choć i czasem sam nieopatrznie podcina mu skrzydła. Najważniejsze jednak i "jedyne, co się liczy" w czasie tego zdobywania świata, to... Zresztą, sami się przekonajcie.

Przyjemne rymy oraz ważne prawdy przekazane młodym odbiorcom w trzech lekcjach życia. Ekspresja picturebooka przyciąga uwagę, a tekst może wzruszyć niejednego dorosłego. Wśród kolorów, ruchu, energii, ale i ciemnych stron, kolczastych, raniących słów ("Jesteś dzieckiem, więc nie umiesz tego zrobić!") kryje się olbrzymie ciepło rodzicielskich ramion. To wszystko trochę bawi, trochę rozczula (mnie bardzo!), ogromnie zachęca do czerpania z życia pełnymi garściami, do dokonywania samodzielnych wyborów. Myślę, że każdy rodzic powinien wziąć sobie do serca przesłanie z książki Barry'ego Fallsa i w pewnym momencie pokazać ją swojemu dziecku.

Przy okazji chciałam podziękować naszemu zaprzyjaźnionemu bibliotekarzowi, że sprezentował nam Świat należy do ciebie oraz... pochwalić Go za odwagę 😀, bo rzeczywiście trudno trafić na wyjątkowy picturebook, z którym jeszcze się nie zetknęłam. Tego nie znałam. I jestem wdzięczna, że pozna go również Najmniejszy. 
***
Falls Barry, Świat należy do ciebie
,
tłum. Anna Paszkiewicz, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2022, s. 32.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze