Dobranocki na Gwiazdkę od Naszej Księgarni

"Tylko na Ciebie czekamy!"

Magia. Otwierasz taką książkę i naraz wysypują się z niej kolorowe płatki śniegu, błyszczące gwiazdki. Czujesz zapach świerku i pierników. Trudno opisać, co tak naprawdę dzieje się między kartami Dobranocek. Niesamowicie świątecznie, ciepło, ekscytująco, ale i nastrojowo, wzruszająco, inaczej. Każda z dobranocek ma w sobie coś z sennej opowieści, ale dużo w nich też współczesnych, aktualnych spraw. Dużo mądrych i ważnych gestów, prostej spontaniczności. Mamy tu masę dziecięcych bohaterów rozmaicie przeżywających Wigilię, Mikołaja smażącego naleśniki, samotną Myszkę, która pakuje walizkę i rusza w ciemną zimową noc, bo może ktoś gdzieś na nią czeka (i czeka! Tylko na nią!), mamy niebezpieczną wędrówkę śladami wilczka z lasu, iskierki w oczach przybłąkanego psa. Niemal na wszystkich ilustracjach sypie śnieg, policzki bohaterów rumienią się od mrozu (i z radości), a biała przestrzeń za oknem kusi nawet najmłodszych bohaterów.

Dobranocki na Gwiazdkę to zilustrowany przez Ewę Bieniak-Haremską czarujący (!) zbiór opowiadań polskich autorów, wydany przez Naszą Księgarnię. Wśród twórców znajdziemy Manuelę Gretkowską, Barbarę Kosmowską, czy Agnieszkę Tyszkę. Każda dobranocka to inna historia. Niektóre są bardziej bajkowe, inne trochę mniej, choć wszystkie skrywają w sobie drobiny magii, której ulegną nawet dorośli. Idealne do kawy i ciastek pomarańczowych ;) Cudownie wprowadzają w klimat świąt.
***
Dobranocki na Gwiazdkę, Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka, il. Ewa Bieniak-Haremska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018, s. 224.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze