Gustaw. Nieśmiały duszek | Flavia Z. Drago

"Uwielbiał robić wszystko to,
co lubią robić duchy..."

Niesamowity i dość niestandardowy (jak często widujecie czachy i duchy w książeczkach dla dzieci?) picturebook utrzymany w klimacie Halloween (mamy tu strachy i dynie), z bardzo ważnym przesłaniem. O nieśmiałości, o pasji, o tym, że to, co z pozoru wydaje się straszne, może być całkiem miłe. Jak choćby nasz tytułowy duszek Gustaw. Albo zgraja straszydeł i maszkar, które niemal wylewają się z uroczej książki Flavii Z. Drago. Nie ma się czego bać — zdają się krzyczeć strony pełne potworów. Jednak to nie o lęk przed nimi tutaj się rozchodzi.

Gustaw jest typowym duszkiem, który poza tym, co duchy lubią robić najbardziej (to chyba jasne, że straszyć i przechodzić przez ściany), ma jeszcze jedną niezwykłą pasję — grę na skrzypcach. Jednak Gustaw nie jest w pełni szczęśliwy. Brakuje mu przyjaciół, a próby zbliżenia się do innych strachów nie przynoszą rezultatu. Gustaw jest dla nich niewidzialny. Dopiero zaproszenie na niezwykły skrzypcowy koncert daje nadzieję na zmianę. Chociaż wymaga też dużo odwagi.

Jak trudno czasem poradzić sobie z nieśmiałością! Gustaw. Nieśmiały duszek to przykład na to, że zawsze warto próbować nawiązywać relacje, na jakich nam zależy. Nie chować się, mimo że paraliżuje nas strach. Warto mieć swoje pasje dające prawdziwą radość. Picturebook Flavii Z. Drago, mimo dość szczególnych bohaterów i nieco przerażającej stylistyki (cmentarz jest naprawdę straszny!) niesie mądre przesłanie i może podnieść na duchu シ nasze pociechy, które trochę gorzej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami. Do tego to dobra propozycja na Halloween. Zachowuje klimat, jak i oswaja z różnego rodzaju strachem.  

***

Drago Flavia Z., Gustaw. Nieśmiały duszek
,
tłum. Urszula Gardner, Wydawnictwo Świetlik, Białystok 2022, s. 40.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze