Skunks i Borsuk | Amy Timberlake, il. Jon Klassen

"Tak, miło jest, gdy wszystko mieści się w czerwonej walizce,
ale jeszcze lepiej jest mieć pokój księżycowy i fajną kuchnię.
Uwierz mi, życie bez domu nie jest przyjemne".


" Co więc jest w walizce? Skunks zamrugał. Moja książka z bajkami. Gwizdek na kury. Piżama". Cóż by innego mogło znaleźć się w walizce Skunksa, który pewnego dnia zjawia się przed drzwiami borsukowego domu. A raczej domu, w którym, dzięki uprzejmości cioci Luli, Borsuk może wykonywać swoją Ważną Pracę nad Kamieniami. Nieoczekiwany gość, a wkrótce i współlokator, nie do końca przypada Borsukowi do gustu. I choć z czasem ten coraz łaskawszym okiem patrzy na dziwacznego osobnika (na przykład wtedy, gdy Skunks szykuje mu przepyszne śniadanie), to musi wydarzyć się coś niekoniecznie przyjemnego (ani ładnie pachnącego, hi hi!), aby Borsuk zrozumiał, że... znalazł sobie przyjaciela. W końcu nie samą Ważną Pracą nad Kamieniami żyją borsuki, prawda? Gdzieniegdzie przyplącze się również jakaś kura (albo... dużo, duuużo kur) i ciastko do łapki z "Wege & Jajo". Znacie już tę niezwykłą historię zwierzęcej przyjaźni?

Mam przed sobą cudownie osobliwą książkę autorstwa Amy Timberlake, zilustrowaną przez Jona Klassena (ten od Gdzie jest moja czapeczka). To humorystyczna, choć momentami także poważna historia o trudnej przyjaźni, o dziwactwach, samotności i o... kurach. Skąd w niej te kury, to ja naprawdę nie wiem ツ Ale i one nadają opowieści specyficznego uroku. Autorka pokazuje, jak niełatwo jest zmienić swoje przyzwyczajenia, zaakceptować czyjąś inność, ale i pozwolić sobie na trochę radości. Skunks nie ma co się oszukiwać to wariat (z przymrużeniem oka). Ma polot i wyobraźnię. Żyje tak, jak mu w duszy gra i ni myśli rezygnować z własnych dziwactw. Do tego jest bardzo szczery i... lubi kury (czy nawet tutaj nie mogę opędzić się od kur?). Borsuk to zamknięty w sobie naukowiec, który ceni poukładany styl życia i niezmącony spokój. Niełatwo znaleźć dwóch tak odmiennych osobników, a tym naszym przyszło do tego mieszkać pod jednym dachem!

Skunks i Borsuk to mądra i zabawna książka, stroniąca od szablonowości. Przy tym została wspaniale wydana (ten format!). Klimat jej ilustracji, ale również tekst sprawiają, że jest trochę vintage. Zdecydowanie polecam ją również dorosłym.


Za to, że Skunks i Borsuk zamieszkali w naszym domu

dziękuję Wydawnictwu:

https://mamania.pl/

***
Timberlake Amy, Skunks i Borsuk, tłum. Barbara Łukomska, il. Jon Klassen, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2021, s. 144.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze