Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci | Martyna Broda, il. Monika Szczerbińska

"Słyszysz to w swojej głowie:
Cieszę się, że tu jesteś. To twoje miejsce.
To ogród autentyczności."


Jedną z "opcji do zasypiania" jest tekst pt. Dmuchawiec. W krótkim opisie dowiemy się, że "pomaga przy zmianach, żegnaniu się ze starym, witaniu nowego". Czytając powoli o tym, że stajemy się delikatnym puszkiem wirującym na wietrze, możemy dosłownie... odpłynąć. Tak, tak, nie tylko dzieci mogą skorzystać z drugiej części książki autorstwa Martyny Brody, zilustrowanej przez Monikę Szczerbińską. Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci to wyjątkowa pozycja służąca wyciszeniu przed snem, poskromieniu emocji, wytchnieniu, ale też nauce uważności, wzmocnieniu poczucia własnej wartości, pobudzeniu wyobraźni. Nie miałam do czynienia z częścią dla młodszych (ta tutaj skierowana jest dla dzieci w wieku 6-12 lat), ale autorka wspomina, że różnią się one językiem (z pewnością), ilością powtórzeń, stosowaniem zdrobnień. Druga część zawiera trudniejsze teksty, również o charakterze edukacyjnym. Chociaż przy odrobinie inwencji, można ją czytać także młodszym dzieciom (podobnie jak tę pierwszą starszym).

Co znajdziemy w środku? Wskazówki jak najlepiej korzystać z książki, same relaksacje, wizualizacje, usypianki, a także pytania, dzięki którym zachęcimy dziecko do rozmowy (o ile nie chcemy akurat, żeby zasnęło ツ). Wszystko to bajecznie zilustrowane i bardzo przyjemne dla oka. Historie mają budujący, pozytywny wydźwięk. Jeśli dołączymy do tego spokojny głos rodzica, jak i przestrzeń na wysłuchanie samego dziecka, to otrzymamy doskonałe narzędzie do ćwiczeń dziecięcego mindfulness, medytacji, a może i klucz do poskramiania emocji oraz spokojnego zasypiania. To coś więcej niż bajki czytane przed snem. Teksty ukierunkowane są na osobiste przeżywanie, angażowanie zmysłów. Stawiają dziecko w centrum opowieści, dzięki czemu budują poczucie wyjątkowości. Słowa płyną łagodnie i przytulnie otulają. Podejrzewam, że mogą stać się bardzo dużą pomocą dla wielu z nas. Kiedy mój Najmniejszy przekona się do słuchania (niestety od małego nie lubi głośnego czytania), sprawię Mu pewnie najpierw pierwszą część Jesteś kimś wyjątkowym.
Za możliwość poznania tych wyjątkowych relaksacji dla dzieci
dziękuję wydawnictwu:

https://mamania.pl/

***
Broda Martyna, Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci , il. Monika Szczerbińska, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2021, s. 48.

Zajrzyj również tu:

0 komentarze